לייעוץ חייגו עכשיו!

050-635-1208

מהי ערבות

ערבות לפי סעיף 1 לחוק הערבות תשכ"ז – 1967 היא התחייבותו של אדם לקיים חובו של אדם אחר כלפי צד ג', הערבות יכול שתהיה לחיוב כולו או מקצתו, קיים או עתיד לבוא, מתחדש או מותנה, קצוב או בלתי קצוב.

ככלל, אין הערב חב ביותר מחיובו של החייב ולא בחמור ממנו- ז"א לא ניתן יהיה לגבות מהערב מעבר לגובה חובו של החייב העיקרי כמו גם ככול וערבותו הינה מוגבלת בסכום, ברי כי ניתן יהיה לגבות ממנו אך ורק עד אותו גובה הסכום על,דיו חתם ערבות. כמו כן, כל טענת הגנה שתעמוד לחייב כנגד החוב הנדרש, תעמוד אותה הגנה, גם לטובת הערב. על פי רוב, יהיה זה עו"ד פשיטת רגל או עו"ד מההוצאה לפועל אשר יוכל לסייע לערב אשר נקלע לחובות כנגזרת לערבותו.

כיום חוק הערבות מדבר על 3 סוגי ערבים

ערב רגיל- ערב רגיל יהיה אדם אשר התחייב בחתימתו לערוב לחובו של אחר וזאת כאשר אין לו כל זיקה עסקית ו/או שותפות עם החייב. ערב יחיד- מי שאינו תאגיד, בעל עניין, שותף או בן זוג של החייב

ערב מוגן – ערב מוגן יהיה מי שעונה להגדרה של ערב יחיד אלא שגובה ערבותו אינה עולה על הסך של 89,311.66 ₪ או ערב יחיד שבחוזה הערבות בינו לבין הנושה נקוב סכום שאינו עולה על 744,263.82 ₪ ובלבד שאותו חיוב נועד לרכישת זכויות בדירה המיועדת למגורי החייב, ילדיו הבגירים או הוריו.

במצב דברים של חתימה על ערבות אשר מכניסה אתכם להגדרה של ערב יחיד, ברי כי לטובתכם לא תעמוד כל טענת הגנה. מאידך, היה ואתם עונים על הגדרה של ערב מוגן, ברי כי החוק מעניק הגנות לערבים מוגנים:

ככלל, תובע או נושה לא יוכלו להיפרע מערב מוגן בטרם מיצו את כלל ההליכים כנגד החייב העיקרי. ז"א, רק לאחר שלא צלחה הדרך בגביית החוב מהחייב העיקרי תוכלו לעבור לגבות את הערב המוגן.

מעבר לכך, כל ערבות צפויה להתבטל עם תשלום חוב החייב במלואו.נרק במקרים חריגים צפוי אף בית המשפט לבטל אי אלו סוגי ערבויות שכן כל זמן שחתם הערב על כתב הערבות, תעמוד חזקה כי הערב הבין קרא וחתם מרצונו למרות הסיכונים שנטל עצמו, מנגד הבנק לדוגמא מחויב לגלות לערב את כל המידע על החייב בטרם הוא יחתום ערבות לטובת החייב.

למה חשוב עו"ד במקרים של ערבים?

עפ"י רוב, כל עניין הערבות וחייבים בהוצאה לפועל הינו נושא ארוך ומורכב בפני עצמו, הטיפול הראשוני ובדיקת סוג הערבות על ההגנות השונות שמעניק הן המחוקק והן הפסיקה ראוי שיעבור תחילה לעיניו של עו"ד מהתחום הבקיא בחוק הערבות. טעויות ראשוניות הן מול הנושים או הבנקים עשויות להיות הרות גורל עבורכם בעתיד לבוא.

משרדנו עתיד ידע וניסיון מוכח ומלווה מידי יום מאות לקוחות בדרכם המשפטית הן בהוצאה לפועל והן בחובות בכלל על הערבויות השונות.

עורך דין הוצאה לפועל אייל קורסיה ושות'-עורכי דין חייגו עוד היום לטיפול בחובות/ערבויות-050-6351208

  • מאמר זה מספק מידע כללי וראשוני בלבד ואין הוא בא בשום מקרה להחליף ייעוץ משפטי. אין להסתמך על האמור ללא היוועצות עם עו"ד. ויודגש כי הכתוב במאמר זה נכון למועד כתיבתו בלבד.

[pojo-form id="3365"]

אז מה היה לנו עד כה?

אהבתם? שתפו!
Facebook
LinkedIn
Telegram
Twitter
WhatsApp
Email
יש לכם שאלה?
השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם.

כתבות נוספות

מחיקת חובות

מחיקת חובות

מחיקת חובות ללא הליך פשיטת רגל   מהי מחיקת חובות ללא הליך פשיטת רגל? לא פעם נתקל משרדנו באזרחים אשר נטלו הלוואות שונות מאת הבנקים

קרא עוד »
בית המשפט העליון

בית משפט העליון

לבית המשפט העליון ישנם 2 כובעים בהם הוא יושב: כובע ראשון הוא – בית המשפט לערעורים. כובע שני הוא בג"ץ בכובעו הראשון של בית המשפט

קרא עוד »

בית דין רבני

סמכויות השיפוט בענייני המעמד האישי בישראל ניתנת ל-2 ערכאות מקבילות של בתי משפט, בית המשפט לענייני משפח ובתי הדין הדתיים. ראשית נסקור את סוגי בתי

קרא עוד »

כיצד נפתח הליך בוררות?

הליך בוררות יכול ויפתח על ידי פניה של צדדים אשר הסכימו בהסכם כי ככול ויצופו סכסוכים עתידיים ברי כי העניין יועבר להתדיין בפני בורר מוסכם

קרא עוד »

הפטר בפשיטת רגל

הפטר מיד לאחר הכרזה ביהמ"ש רשאי לקבוע מיד לאחר הכרזת החייב כפושט רגל כי יינתן לחייב הפטר לחובותיו. כיצד מבקשים הפטר? חייב שהוכרז כפושט רגל

קרא עוד »