לייעוץ חייגו עכשיו!

050-635-1208

מחיקת חובות

מחיקת חובות היא דרך לצמצם או לבטל את החוב על ידי הפיכתו לבלתי ניתן לגבייה. התהליך מתבצע לעיתים קרובות על ידי הנושה, אך לעיתים יכול להיות יזום על ידי החייב. נושה רשאי ליזום מחיקת חוב אם הוא סבור כי לא ניתן יהיה לגבות את החוב במלואו, ואם הדבר לא יעבור על שום חוק. לדוגמה, חלק מהנושים עשויים להחליט למחוק חובות עבור לקוחות שנפטרו מכיוון שלא סביר שהם יוכלו אי פעם לגבות את החובות.
מס הכנסה מגדיר חוב כבלתי ניתן לגבייה אם לא סביר שישולם במלואו על ידי החייב. כאשר זה קורה, הנושה יכול לבחור למחול על החוב ולהסירו מהספרים שלו, או שהוא יכול למחוק את החוב ולנקוט בניכוי מס בגין ההפסד.

למי מיועדת מחיקת חובות?

מחיקת חובות מיועדת לאנשים שיש להם כמות גדולה של חובות שרק גדלה עם הזמן והיום הם לא יכולים להחזיר אותו. אותם אנשים יכולים להגיש בקשה למחיקת חובות אם קיבלו את ההחלטה להפסיק לשלם את חובותיהם. מדובר באופציה העומדת רק למי שחדל פירעון, והיא תינתן במידה והאדם יעמוד במספר תנאים מחמירים.

האם צריך עורך דין למחיקת חובות?

אם אתם נאבקים בחובות במשך זמן רב ולא הצלחתם לפרוע אותו, אז כדאי שתדברו עם עורך דין מחיקת חובות. עורכי דין למחיקת חובות הם סוג מיוחד של עורכי דין המתמחה בהיבטים המשפטיים של החוב. בדרך כלל הם נשכרים על ידי חייבים כדי לעזור להם לצאת מהחובות שלהם. תפקידו העיקרי של עורך דין מחיקת חובות הוא לנהל משא ומתן עם הנושים ולשכנע אותם לקבל פחות ממה שמגיע להם.

 

מחיקת חובות - עו"ד חדלות פירעון אייל קורסיה

מהו שכר הטרחה של עורך דין למחיקת חובות?

שכר טרחת עורכי דין בגין מחיקת חובות עשוי להשתנות בהתאם למורכבות התיק ולוותק עורך הדין בדיני גבייה. עם זאת, בדרך כלל עורכי דין גובים שכר טרחה קבוע עבור מחיקת חובות. שכר טרחת עורך דין בגין מחיקת חובות הוא, לרוב, אחוז מהחוב שעורך הדין מוחק. זה בדרך כלל נע בין 5-10%, האגרה עשויה להיות ניתנת למשא ומתן, בהתאם לנסיבות המקרה.

תהליך מחיקת חובות הוא רעיון טוב?

מחיקת חובות היא רעיון טוב מכיוון שהיא עוזרת להפחית את סך החוב. זה גם עוזר להקל על נטל תשלום החוב. הרעיון של מחיקת חובות קיים כבר זמן רב. הרעיון טוב אם הכלכלה במצב רע. עם זאת, זה יכול גם להזיק לכלכלה אם לא נעשה בזהירות. מחיקת חובות שימשו ככלי מדיניות לגירוי כלכלי והתאוששות במדינות רבות ברחבי העולם. הרעיון הוא שעל ידי ויתור על החוב שחייבים אנשים או עסקים מסוימים, הדבר יעורר הוצאות והשקעות אשר יובילו לאחר מכן ליותר מקומות עבודה ולצמיחה כלכלית מהירה יותר.
עם זאת, יש גם כמה חסרונות לגישה זו. לדוגמה, מחיקת חובות עלולה לגרום לגירוי יתר של שוקי האשראי שעלול להוביל ללחצים אינפלציוניים. זה עלול לגרום לעלייה במחירי הסחורות והשירותים, מה שיפגע בסופו של דבר בבעלי ההכנסה הקבועה.

האם מחיקת חובות משאירה מוניטין רע?

בעבר אנשים היו מוחקים חובות כשלא הצליחו להחזיר אותם. מעשה זה נחשב כמפגע מוסרי ולא זכה להסתכלות טובה על ידי החברה. אולם כיום, זה הופך ליותר ויותר נפוץ למחוק חובות שאנשים לא יכולים להחזיר. חובות הם בעיה נפוצה בכל מדינה. בארה"ב, למשל, יש יותר מ-40 מיליון אנשים עם בעיות חוב. אמריקאי ממוצע חייב 5,000 דולר בכרטיס אשראי ו-15,000 דולר בהלוואות משכנתא. עבור אנשים רבים, מחיקת החובות שלהם היא הדרך היחידה לצאת מהמצב הזה ולהתחיל מחדש.

אבל האם זה משאיר שם רע?

מחיקת חובות לא בהכרח משאירה שם רע אם היא נעשית באחריות. אפשר לראות בה הזדמנות להתחיל מחדש או לחיות יותר במסגרת האמצעים שלו עבור מישהו שנאבק כלכלית כבר זמן מה. אבל אם אתם לא זהירים בדרך בה אתם עושים זאת, יכולות להיות השלכות שליליות על ניקוד האשראי שלכם ועל הכספים העתידיים שלכם. החייבים נתפסים לרוב כחסרי אחריות ולא מקצועיים. לכן אנשים רבים נמנעים ממחיקת חובות, אבל יש דרך לעשות את זה מבלי להשאיר מוניטין רע. ישנן שתי דרכים למחוק חובות:

  1. מחיקת חובות ברשות הנושה
  2. מחיקת חובות ללא רשות הנושה

אם ברצונכם למחוק חוב ברשות הנושה, תחילה עליכם לפנות אליהם ולהסביר את מצבכם. אם הם יסכימו, אז תוכלו לעשות עסקה על כמה מהחוב שלך הם ימחלו בתמורה להסכמתם. אתם יכולים גם להציע להם בטחונות או לשאול אותם אם הם יהיו מוכנים להשתמש ביתרת חשבונכם כבטוחה במקום זאת. אם אתם רוצה למחוק חוב ללא רשות הנושה ישנן גישות רבות ושונות להתמודדות עם חוב, אך זה יכול להיות קשה מאוד עבור אנשים רבים.

כמה זמן לוקח תהליך של מחיקת חובות?

זו שאלה שאנשים רבים שואלים כי הם לא בטוחים כמה זמן עליהם לחכות לפני שיתחילו לשלם על החובות שלהם. התשובה לשאלה זו תלויה בסוג החוב שיש לכם, כמה כסף אתם מרוויחים, איזה סוג של תוכנית פירעון אתם בוחרים ולבסוף ציון האשראי שלכם. תהליך זה יכול לקחת בין שלושה חודשים לשש שנים, זה יכול לקחת גם עד 10 שנים שמס ההכנסה יחליט לסלוח על החוב שלכם. עם זאת, אם יש לך כמות גדולה של חובות, זה שווה את הזמן, ההטבות ויתרונות המס.

גם חברות יכולות להגיש בקשה למחיקת חובות?

חברות יכולות להגיש בקשה למחיקת חובות אם הן חדלות פירעון, במצב של פירוק ואינן מסוגלות להחזיר את החוב. ישנם שני סוגים של מחיקת חובות:

  1. מחיקת חוב חלקית
  2. מחיקת חובות כוללת

מחיקת חוב חלקית היא כאשר החברה מחזירה חלק מהחוב והיא נעשית בדרך כלל במקרים בהם החברה הצליחה לשמור על רמת רווחיות מסוימת, בעוד מחיקת חובות כוללת מתבצעת כאשר החברה כבר אינו מסוגל להחזיר כסף מחובותיה והיא מוכרזת כפושטת רגל. חברה הופכת לחדלות פירעון כאשר יש לה התחייבויות העולות על נכסיה. החברה נמצאת אז במצב של פירוק, כלומר החברה אינה מסוגלת לפרוע את חובותיה.

מה התנאים שחברה צריכה לעמוד בהם כדי להגיד בקשה למחיקת חובות?

החברה צריכה להיות באותו תחום עיסוק של הנושה. אם דרישה זו לא מתקיימת, אזי החברה לא יכולה להגיש בקשה למחיקת חוב. לחברה צריכה להיות ציפייה סבירה להיות מסוגלת לפרוע את החוב תוך פרק זמן סביר ולהיות בעלת מספיק נכסים איתם לעשות זאת. ניתן לעשות זאת על ידי מילוי טופס בקשה לבית הדין לשירותי חדלות פירעון (IST) או על ידי פנייה ישירות לבג"ץ.

מה אלה מסמכי מחיקת חובות?

מסמכי מחיקת חובות חיוניים לחברה שנמצאת בקשיים כלכליים. מסמכים אלו יכולים לסייע לחברה להימנע מפשיטת רגל ולהשאיר את העסק צף. מסמך מחיקת חובות הוא מסמך חשוב שחברה יכולה להגיש למס הכנסה כדי להיפטר מהחוב שלה. החברה תצטרך לשלם מסים על סכום הכסף שהם נפטרו ממנו וסכום זה יופחת מחבות המס שלהם באותה שנה. מסמך מחיקת החוב הוא טופס המשמש את מס הכנסה כדי לקבוע אם הנישום זכאי לניכוי. על מנת לזכות בניכוי זה, על הנישום להיות חדל פירעון. כלומר, הם חייבים יותר כסף ממה שיש להם.

מס הכנסה בוחן את ההתחייבויות וההון העצמי שלכם כדי לקבוע אם אתם עומד ברף. אם ההתחייבויות שלכם עולות על ההון העצמי שלכם, אז אתה עשויים להיות זכאיים לניכוי זה.

אז מה היה לנו עד כה?

אהבתם? שתפו!
Facebook
LinkedIn
Telegram
Twitter
WhatsApp
Email
יש לכם שאלה?
השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם.